Operační program Životní prostředí
Prioritní osa 5: Energetické úspory
Specifický cíl 5.1: Snížit energetickou náročnost veřejných budov a zvýšit využití obnovitelných zdrojů energie
Stručný popis
V tomto specifickém cíli budou podpořeny projekty na realizaci úspor energie v budovách veřejného sektoru jako jsou školy, nemocnice, domovy s pečovatelskou službou, úřady apod. Od projektů bude vyžadováno dosažení určité úrovně energetické náročnosti a dále budou projekty hodnoceny podle dosažené míry úspory energie, emisí CO2, dosažených tepelně-izolačních vlastností obálky budovy a měrné finanční náročnosti na renovaci. Čím kvalitnější renovace bude a čím vyšší budou dosažené úspory energie, tím vyšší bodové hodnocení žadatel za projekt obdrží. Bodově zvýhodněny jsou také projekty kombinující využití metody Energy Performance Contracting pro realizaci technologických opatření. V nové výzvě zaměřené na energeticky úsporné renovace veřejných budov jsou také zcela nové podmínky, které jsou pro vlastníky budov daleko atraktivnější. Dotacemi mohou nově pokrýt 35 až 50 % z celkových způsobilých výdajů, což může být pro řadu obcí a měst velice zajímavé. U projektů zaměřených na instalaci nuceného větrání s rekuperací odpadního tepla, a to jak u nových projektů, tak v již zateplených budovách, se může dotace vyšplhat dokonce až na 70 %.
Celková alokace na programové období
509 mil. euro, zhruba tedy 13,5 miliardy Kč
Podporované aktivity
- Celkové nebo dílčí energeticky úsporné renovace veřejných budov:
- Zateplení obvodového pláště budovy,
- Výměna a renovace (repase) otvorových výplní,
- Realizace stavebních opatření majících prokazatelně vliv na energetickou náročnost budovy nebo zlepšení kvality vnitřního prostředí,
- Realizace systémů nuceného větrání s rekuperací odpadního tepla,
- Realizace systémů využívajících odpadní teplo,
- Výměna zdroje tepla pro vytápění nebo přípravu teplé užitkové vody s výkonem nižším než 5 MW využívajícího fosilní paliva nebo elektrickou energii za účinné zdroje využívající biomasu, tepelná čerpadla, kondenzační kotle na zemní plyn nebo zařízení pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla využívající obnovitelné zdroje nebo zemní plyn,
- Instalace fotovoltaického systému,
- Instalace solárně-termických kolektorů pro přitápění nebo pouze přípravu TV.
- Samostatná opatření výměny zdroje tepla s výkonem nižším než 5 MW využívajícího fosilní paliva nebo elektrickou energii pro vytápění nebo přípravu teplé vody za účinné zdroje využívající biomasu, tepelná čerpadla, kondenzační kotle na zemní plyn nebo zařízení pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla využívající obnovitelné zdroje, instalace solárně-termických kolektorů a instalace systému nuceného větrání s rekuperací odpadního tepla, kde veřejná budova splňuje určitou energetickou náročnost a v případě instalace systému nuceného větrání s rekuperací zároveň nesplňuje požadavky na zajištění dostatečné výměny vzduchu.
V rámci renovace budov definovaných příslušným zákonem jako kulturní památka nebo renovace budov, které nejsou kulturní památkou, ale nacházejí se v památkové rezervaci, v památkové zóně nebo v ochranném pásmu nemovité kulturní památky, nemovité národní kulturní památky, památkové rezervace nebo památkové zóny budou podporovány rovněž dílčí aktivity vedoucí ke snížení energetické náročnosti budovy bez ohledu na dosažení parametrů pro celkovou energetickou náročnost budovy dle příslušných norem. Ostatní budovy musí projít celkovou energeticky úspornou renovací.
B. Samostatná opatření výměny zdroje tepla pro vytápění nebo přípravu teplé vody, instalace solárně-termických kolektorů a instalace systému nuceného větrání s rekuperací odpadního tepla podle pravidel v oblasti A tam, kde veřejná budova splňuje určitou energetickou náročnost a v případě instalace systému nuceného větrání s rekuperací zároveň nesplňuje požadavky na zajištění dostatečné výměny vzduchu.
Úvěr na kofinancování projektu
Žadatelé o dotaci mohou rovněž využít souběžnou výzvu z Národního programu Životní prostředí (NPŽP), která nabízí zvýhodněné úvěry na kofinancování projektů podpořených 70. výzvou OPŽP. Příjemci dotací z OPŽP mohou díky ní pokrýt až sto procent celkových způsobilých výdajů na jimi realizovaný projekt. Roční úroková míra u úvěru je stanovena fixně na jedno procento bez dalších poplatků. Maximální délka splatnosti úvěru je 10 let, přičemž bude umožněn odklad splátek až do 12 měsíců po realizaci projektu. Na zvýhodněné úvěry je z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR vyčleněno půl miliardy korun.
Příjemci: kraje, obce, dobrovolné svazky obcí, organizační složky státu, státní organizace, veřejné výzkumné instituce, veřejnoprávní instituce, městské části hl. města Prahy, příspěvkové organizace, vysoké školy, školy a školská zařízení, nestátní neziskové organizace (obecně prospěšné společnosti, nadace, nadační fondy, ústavy, spolky, církve a náboženské společnosti a jejich svazy.
Vybrané podmínky přijatelnosti:
- Povinná výměna zdroje tepla pro vytápění nebo přípravu teplé užitkové vody využívajícího tuhá nebo kapalná fosilní paliva za účinné zdroje využívající biomasu, tepelná čerpadla, kondenzační kotle na zemní plyn nebo zařízení pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla (mikrokogenerace) využívající obnovitelné zdroje nebo zemní plyn.
- V případě výměny zdroje za kotle či kogenerační jednotky využívající jiný druh paliva bude vyžadována min. 30 % úspora emisí CO2 oproti stávajícímu zdroji. Kombinovaná výroba kogeneračních jednotek musí zajišťovat úspory primární energie ve výši alespoň 10 % ve srovnání s referenčními údaji za oddělenou výrobu tepla a elektřiny.
- Budou podporována tepelná čerpadla systémů země-voda, voda-voda a vzduch-voda.
- Zdroje tepla musí být již od samého počátku programového období v souladu s požadavky na min. energetickou účinnost a emisní limity, aplikovatelné na konci r. 2020 dle ustanovení směrnice 2009/125/ES o Ekodesignu.
- Povinné vyregulování otopné soustavy a zajištění energetického managementu.
- Zajištění dostatečné výměny vzduchu.
- Zohlednění potřeb volně žijících živočichů vázaných na sídla.
Způsobilé výdaje
- stavební práce, dodávky a služby spojené se zlepšováním energetických vlastností obálky budov,
- stavební práce, dodávky a služby spojené s dalšími opatřeními majícími prokazatelně vliv na energetickou náročnost budovy nebo zlepšení kvality vnitřního prostředí,
- stavební práce, dodávky a služby spojené s realizací systémů nuceného větrání s rekuperací odpadního tepla,
- stavební práce, dodávky a služby spojené s výměnou zdroje tepla využívajícího fosilní paliva nebo elektrickou energii za účinné zdroje využívající:
- biomasu,
- tepelná čerpadla,
- kondenzační kotle na zemní plyn,
- zařízení pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla využívající obnovitelné zdroje nebo zemní plyn,
- fototermické solární systémy,
- stavební práce, dodávky a služby spojené s realizací systémů využívajících odpadní teplo,
- stavební práce, dodávky a služby spojené s výstavbou teplovodní otopné soustavy (pokud původní zdroj tepla pracoval bez otopné soustavy),
- náklady na zkoušky nebo testy související s uváděním majetku do stavu způsobilého k užívání a k prokázání splnění technických parametrů, ovšem pouze v období do kolaudace (uvedení do trvalého provozu),
- v případě realizace projektů s využitím metody EPC jsou za způsobilé výdaje pro podporu formou dotace považovány pouze stavební práce, dodávky a služby spojené se zlepšováním energetických vlastností obálky budovy nebo s realizací systémů nuceného větrání s rekuperací odpadního tepla (pouze část spojená s instalací vzduchotechnických rozvodů).
Dále je nastaveno omezení způsobilých investičních (realizačních) výdajů u vybraných opatření jako maximální částka na jednotku opatření (výkon zdroje, metr čtvereční systémové hranice ap.).
Alokace
Plánovaná alokace prostředků na 100. výzvu: 3 000 000 000 Kč
Další informace
Řídící orgán: Ministerstvo životního prostředí
Zprostředkující subjekt: Státní fond životního prostředí
Cílové území: celá ČR
Více na http://www.opzp.cz/